Az igazi Pumák és Dongók

Kép

Moderátorok: VO101_Sheriff, VO101_Tom

Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

Ezt olvasta már valaki? Milyen a könyv Tobak műveihez képest?

http://bookline.hu/product/home.action? ... 84&type=10
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Hasonló stílus és téma, ugyanúgy személyes visszaemlékezés, mint azok. Szerintem jó könyv ez is.
Kép
VO101_Sanyo
Site Admin
Hozzászólások: 4150
Csatlakozott: 2007.10.23. 14:42

hq_Reflected írta:Ezt olvasta már valaki? Milyen a könyv Tobak műveihez képest?
Nagyon jó könyv, ne hagyd ki. :)
"In thrust we trust!"
Kép
Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

Elolvastam. Azt kell, hogy mondjam, sokkal jobban tetszett Tobak könyvénél, és ezzel nem az utóbbit becsmérlem. Valahogy sokkal emberközelibben írja le, átérzi az ember hogy ugyanolyan srácok voltak mint mi, és hogy ugyanazokon a dolgokon járt az eszük nagyjából, mint ha ma játszódott volna az egész (leszámítva persze a háború részét). Nagyon jól leírja a légiharcokat, főleg hogy hogyan élte át őket, a sok csajozás, ugratások, és a fogság rész is baromira tetszett.

Mi lett a sorsa azután, hogy 50-ben kizárták a repülésből?
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Itt írnak pár sort róla.
http://mmel.nansoft.hu/?o=szc&c=315#C315
"1949-ben a győri repülőiskola parancsnokának nevezték ki, amely kinevezését hamarosan visszavonták és eltiltották a repüléstől. 1956-1981 között, nyugdíjba vonulásáig lakhelyén, Lébényben a termelőszövetkezet főkönyvelője volt. Több tankönyvet írt a sportrepülésről, háborús élményeit két könyvben örökítette meg. A lébényi római katolikus temetőben helyezték örök nyugalomra."

A másik könyv, amiről írnak, az ez lehet:

https://www.antikvarium.hu/konyv/krascs ... asa-262692

Hosszú idő után épp múlt héten akadt a horogra, előjegyzésben volt antikváriumban, és valaki leadott egy példányt. Azonnal meg is vettem, de elolvasni még nem volt időm. Kis alakú, alig 80 oldal, ez amolyan kivonata lehet a nagy könyvének. Jövő héten majd beszkennelem.
Kép
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Holnap 10. jubileumi Puma Air Rally, emelett Szentgyörgyi Dezső 100. születésnapja volt januárban. 25 éves a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis, és 15 éves a JETfly (fő támogató). A jubileumi felvarrón/matricán ezért ez a sok szám.

Image

(a gépekre kerülő matricákat ismét Tibivel közösen követtük el).
Kép
Avatar
VO101_MMaister
Hozzászólások: 1245
Csatlakozott: 2007.11.13. 08:03

VO101_Tom írta:Holnap 10. jubileumi Puma Air Rally, emelett Szentgyörgyi Dezső 100. születésnapja volt januárban. 25 éves a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis, és 15 éves a JETfly (fő támogató). A jubileumi felvarrón/matricán ezért ez a sok szám.

Image

(a gépekre kerülő matricákat ismét Tibivel közösen követtük el).

Jol osszejottek az evfordulok. De gondolom nem ezt a kepet csinaltattatok meg felvarronak:)
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Nincs felvarró, csak matrica lesz.
Kép
Avatar
VO101_tvr
Hozzászólások: 677
Csatlakozott: 2007.10.24. 08:44

VO101_Tom írta:A másik könyv, amiről írnak, az ez lehet:

https://www.antikvarium.hu/konyv/krascs ... asa-262692

Hosszú idő után épp múlt héten akadt a horogra, előjegyzésben volt antikváriumban, és valaki leadott egy példányt. Azonnal meg is vettem, de elolvasni még nem volt időm. Kis alakú, alig 80 oldal, ez amolyan kivonata lehet a nagy könyvének. Jövő héten majd beszkennelem.
Nálam is előjegyzésben volt 2008 óta. Nem volt időm foglalkozni vele és lejárt a foglalásom. És te következtél. De legalább jobb kezekbe került...
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

VO101_tvr írta:
VO101_Tom írta:A másik könyv, amiről írnak, az ez lehet:

https://www.antikvarium.hu/konyv/krascs ... asa-262692

Hosszú idő után épp múlt héten akadt a horogra, előjegyzésben volt antikváriumban, és valaki leadott egy példányt. Azonnal meg is vettem, de elolvasni még nem volt időm. Kis alakú, alig 80 oldal, ez amolyan kivonata lehet a nagy könyvének. Jövő héten majd beszkennelem.
Nálam is előjegyzésben volt 2008 óta. Nem volt időm foglalkozni vele és lejárt a foglalásom. És te következtél. De legalább jobb kezekbe került...
Majd átküldöm pdf-ben :)
Kép
Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

A HA-4006 lajstromjelű R-10 Szittya III a Farkashegyen útban a szekrényesre 1939 és 1940 között. A felvételen a gép orránál Nánási Kálmán látható, a kabinnál háttal Stépán Kálmán, illetve a dúcnál fehér nadrágban Pettinger Rózsi és Huszár András MOVERO sportrepülők láthatók. A képen szereplő Szittya összesen 1 évig volt üzemben és ez idő alatt mindössze 9 óra 25 percet töltött a levegőben. A gép 1940.Március 24-én egy 3 óra 4 perces repülést követően megsérült a leszálláskor a Kútvölgyben Stépán Kálmán pilótával. A gép farok része letörött. Sajnos a kijavításra már nem maradt idő mivel 1940. Április 6-án a gép elpusztult a MOVERO hangár leégésekor. A biztosító 4800 pengőre becsülte a gépet.

https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=55F5A6DE
Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

Epp uton vagyok Kharkovba, ahol magyar Messzerek is allomasoztak '43-ban. Nem tudjatok, esetleg van ott valami hely, zarandokhely amit erdemes felkeresni? 5 ora mulva azon az allomason leszek ahol Debrodyekrol keszult az a bizonyos kep:)
Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

Nem tudjatok, Tobak konyvenek van angol forditasa? Ha nincs, mi kell ahoz, hogy leforditsam? Hogy mukodik ez? Rengeteg nem magyarhoz eljuthatna a Pumak tortenete.
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Legálisan sehogy. A könyvekkel kapcsolatos minden jog Tobak Tibor fiát illeti, de amennyire én tudom, neki nagyon nem tetszett, hogy apja egyáltalán írni kezdett a háborús élményeiről, és annak halála után mindent meg is tett, hogy a könyveket ne adhassák ki újra, magyarul se.
Kép
Avatar
VO101_Mate
Hozzászólások: 1383
Csatlakozott: 2007.11.03. 12:56

De rendes kisfia van! És mi volt vele a baja?
Avatar
hq_Reflected
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2011.04.27. 13:26

Ez valami rossz vicc? Akkor bele se fogjak? Maximumleforditoknegy egy fejezetet a Pumak es a tobbiekbol es kiposztolom forumokra fu alatt...
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

A szerzői jog az egy komoly dolog, engedély nélkül részben vagy egészben publikálni sem lehet, nyilvánvalóan ez a fordításokra is vonatkozik. Az, hogy a mű jelenleg kereskedelmi forgalomban nem kapható, és az, hogy adott esetben pénzt sem kérnél érte csak árnyalja a képet, de alapvetően akkor is tilos. Részleteket viszont a forrás megjelölésével lehet publikálni, az nem reprodukció.

Hogy ez mennyire abszurd helyzeteket okozhat, én a hadtörténeti múzeumban voltam fent pár éve, és le akartam fénymásoltatni velük az egyik második világháborús szabályzatot a repülőgép vezetésről. A teljes doksit nem másolták le, mert az reprodukciónak számít, és arra a múzeumnak nincs engedélye. Részleteket viszont lehet, így lemásolták kb a felét. Másnap visszamentem, és akkor lemásolták -külön- a másik felét.

Máté. Hogy mik voltak a konkrét okok, azt nem tudom. Ne felejtsd el, hogy Tobak Tibi bá nem sokkal a rendszerváltás után/alatt adta ki az első könyvét, és azelőtt a háborús pilóták mind "nácibérenc Horthy fiúk" voltak. Az akkori köztudatban még erősen negatív kép élt a 2. világháborús magyar katonákról, légierőről. Lehet, hogy a fiának ez nem tetszett, hogy ezen akart változtatni. Az is lehet, hogy teljesen más, magánéleti okok miatt volt köztük a konfliktus. Az mindenesetre úgy alakult, hogy Tobak Tibor könyveit jelenleg csak antikváriumban lehet kapni, mert le van tiltva minden utánnyomás, és a fia hallani sem akar a témáról többet. Stenge Csaba tudna erről mesélni többet, majd egyik sörözésre elhívjuk és akkor majd sztorizgathatunk erről is.
Kép
Avatar
VO101_tvr
Hozzászólások: 677
Csatlakozott: 2007.10.24. 08:44

A halála óta eltelt kb 15 év nem változtathatott a fia hozzáállásán azóta?
Avatar
VO101_Tom
Hozzászólások: 5390
Csatlakozott: 2007.10.24. 09:03

Kép
Avatar
VO101_Mate
Hozzászólások: 1383
Csatlakozott: 2007.11.03. 12:56

VO101_Tom írta: Máté. Hogy mik voltak a konkrét okok, azt nem tudom. Ne felejtsd el, hogy Tobak Tibi bá nem sokkal a rendszerváltás után/alatt adta ki az első könyvét, és azelőtt a háborús pilóták mind "nácibérenc Horthy fiúk" voltak. Az akkori köztudatban még erősen negatív kép élt a 2. világháborús magyar katonákról, légierőről. Lehet, hogy a fiának ez nem tetszett, hogy ezen akart változtatni. Az is lehet, hogy teljesen más, magánéleti okok miatt volt köztük a konfliktus. Az mindenesetre úgy alakult, hogy Tobak Tibor könyveit jelenleg csak antikváriumban lehet kapni, mert le van tiltva minden utánnyomás, és a fia hallani sem akar a témáról többet. Stenge Csaba tudna erről mesélni többet, majd egyik sörözésre elhívjuk és akkor majd sztorizgathatunk erről is.
Azt vágom, hogy mi volt a 2.vh után a rendszerben. Azt nem tudom elfogadni, hogy a fia egy ekkora "rendszerember" volt. Ha meg magánéleti konfliktus volt köztük, akkor meg gondolhatna arra hogy ami a háborúban történt az nem csak családi sztori, hanem az ország történelmének része. Na mindegy ez van.
Hány éves a fia, él még egyáltalán?
Válasz küldése